Bir önceki yazımda Malatya’da Kayısı Fuarı’nın yapılmıyor olmasından, unutturulmaya çalışılıyor olmasından bahsetmiş, hatta serzenişte bulunmuştum. Şimdi ise Kayısı Fuarı’nın bu yıl yapılacağı müjdesini vererek başlamak istiyorum.

Müjde diyorum… Çünkü Malatya için bir müjde olarak görüyorum. Belki ilk defa yapılmıyor ama yıllardır unutturulması için mücadele edilen Kayı Fuarı’nın yaklaşık 6 yıl sonra yeniden yapılıyor olması, bana göre Malatya için bir müjdedir.

Çünkü, geçtiğimiz 2018 yılında Mersin, Iğdır ve Isparta’da Kayısı Fuarı yada Festivali adı altında etkinlikler yapılması Malatyalıları bir hayli üzmüş ve kayısı elden gidiyor düşüncelerini akıllara getirmişti.

Malatya’da Kültür A.Ş. yönetiminin olumlu bakmaması yüzünden yıllardır kayısı festivalinin yapılmaması, başka illerin kayısıyı sahiplenmesine, Malatya’nın da sadece bakmakla yetinmesine neden olmuştu.

Hatta öyle ki, geçtiğimiz yıl ilk kez kayısı festivali düzenleyen Iğdır, festivalle yetinmemiş kentin girişine kayısı heykeli ile birlikle “Kayısı Diyarı Iğdır’a Hoşgeldiniz” tabelası yerleştirmişti. Bu tabela da “Malatya’nın sahipsizliğin en büyük örneği” diye medyada yer bulmuştu.

Vatandaşın ve vatandaşın sesi olan Malatya basının her fırsatta Malatya’nın sahipsizliğini dile getirdiğinde öfkelenip havaya zıplayan Malatya’nın yetkilileri de yine o dönemde sadece koltuklarında oturmakla yetinmişti.

Tüm bunları neden mi anlatıyorum? Önce neyi kaybettiğimizi bir öğrenelim ki, ona göre sahip çıkalım değerlerimize…

Peki ne oldu? 31 Mart Yerel Seçimleri Malatya’nın olduğu gibi kayısının da kaderini değiştirdi.

31 Mart Yerel seçimlerinde rekor bir oy ile Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen, Battalgazi Belediyesi eski Başkanı Selahattin Gürkan kentte bazı taşları yavaş yavaş yerine oturtmaya başladı.

Kimimiz, Sayın Başkanın yaptığı çalışmaları, attığı adımları beğendi, kimimiz eleştirdi. Öylede olması lazım. Çünkü “eleştiri” yapılan işin aynasıdır.

Göreve gelir gelmez aldığı tasarruf tedbirleri, daire başkanlıklarında değişiklik, bazı daire başkanlıklarının kapatılması, belediyenin borcu gibi tartışmalar ile gündemde yer bulan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın, bunları geride bırakarak, artık icraata başladığını görüyoruz.

Sayın Başkanın işi zor! Allah yardımcısı olsun…

Çünkü memleketin, Malatyalıların kendisinden beklentisi çok fazla. Tüm bunların yanı sıra kendisine destek olanlar gibi, yoluna taş koymak isteyenlerin de sayısı çok fazla!..

“Bakalım Mevla neyler, neylerse güzel eyler” diyerek Kayısı Fuarı’na dönelim…

Evet… Yaklaşık 6 yıl sonra “23. Uluslararası Malatya Kültür ve Sanat Etkinlikleri Kayısı Festivali” adı ile Kayısı Fuarı 17-21 Temmuz’da yeniden yapılıyor. Buda Malatya’da büyük heyecan uyandırdı.

Malatya Valiliği ile Malatya Büyükşehir Belediyesince düzenlenen, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Orman Bakanlığı ve birçok kurumun destek ve katkılarıyla gerçekleştirilecek olan Kayısı Festivali öncesi 25 Haziran 2019 Salı günü Malatya Nikah Sarayında istişare toplantısı yapıldı ve festivalin yapılacağı da bu toplantıda son nokta konacak şekilde ilan edildi.

Toplantıda birçok detayda vardı tabii… Malatya Valisi Aydın Baruş’un kısa sürede kenti tanıması, kayısı ile ilgili yaptığı tespitler, yapılması gereken çalışmalar, alınması gereken önlemlere bu denli hakim olması da takdire şayandır.

Bir de Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın çok net ifadeleri vardı tabii…

Her yıl kayısı festivalini üzerine eklemeler yaparak, daha büyük bir festival haline getirecekleri gibi.

En önemlisi “Kayı Birlik” ile ilgili yapılan yanlışları açık yüreklilikle söylemesi gibi…

Hiç lafını, sözünü esirgemeden öyle güzel bir özeleştiride bulundu ki Sayın Başkan, aynen şu ifadeleri kullandı;

“Hepimizin kendine gelmesi lazım. Bugün Malatya’nın kayısının bu duruma gelmesi Malatya insanın sayesinde olmuştur. Bizim bir kayısı birliğimiz vardı. O dönemde devletimiz çok büyük bir destek veriyordu bu rakam tam 21 milyardır. Bu parayla 5 tane Sümerbank yapılırdı. Bu para gelip birliğe giriyor ama duman olup gidiyor. Burada hepimizin kendini sorgulaması lazım. Bu tip şeyleri takip etmemiz ve üzerine düşmemiz lazım. Bunun bedelini Malatya 30 yıldır ödüyor”

Sayın Başkanın bu ifadeleri yıllardır herkesin bildiği fakat kulak tıkadığı bir durumdu.

Bu artık dile geldiğine göre, yanlışların üzeri kapatılmadan söylendiğine göre, Malatya’nın değerlerine sahip çıkılıyor olduğunu gördüğümüze göre, Malatya Kayısı Fuarı da yeniden yapılacağına göre, Malatya’da artık bazı şeylerin düzeldiğine inanmaya başladığımıza göre…

O halde; YOLUN AÇIK OLSUN SAYIN BAŞKAN…

Kayısı Fuarımız da şimdiden hayırlı olsun…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.