banner13

DAİMFED Malatya Şubesi'nin açılışı gerçekleştirildi

Doğu Akdeniz İnşaat Müteahhit Birlikleri Federasyonu (DAİMFED) Malatya Şubesi, eski Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen ve Genel Başkan Mustafa Karslıoğlu'nun katılımı ile açıldı.

ERTV Haber Merkezi
ERTV Haber Merkezi
27 Haziran 2024 Perşembe 19:19
DAİMFED Malatya Şubesi'nin açılışı gerçekleştirildi

Doğu Akdeniz İnşaat Müteahhit Birlikleri Federasyonu (DAİMFED) Malatya Şubesi, eski Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen ve Genel Başkan Mustafa Karslıoğlu'nun katılımı ile açıldı.

Açılış öncesi bir düğün salonunda gerçekleşen toplantıda ilk olarak söz alan DAİMFED Malatya Şubesi Başkanı Yüksek İnşaat Mühendisi Kadircan Esen, “6 Şubat depremlerinde maalesef 21. yüzyılda şehirlerimizi inşa ederken imarı, altyapısı, yolları, donatı alanları ve can güvenliğini ön planda tutan yenilikler yapmamız gerektiğini düşünüyor, bu doğrultuda fikirler üreten, öneriler sunan, sahaya hakim, teknik oluşumlara önemli katkılar sunacağından şüphemiz yoktu. Bu minvalde alanında tecrübeli memleketini ve milletini seven, akademisyen, mimar, inşaat mühendisi, şehir plancısı, harita mühendisi, avukat, jeoloji mühendisi ve makine mühendisi arkadaşlarınızdan oluşan 44 kurucu üyemiz ile Doğu Akdeniz İnşaat müteahhit Birlikleri Federasyonu Malatya Şubesi'nin federasyon merkezimizin olurları ile yaklaşık bir ay önce aktif hale getirdik. Amacımız tamamen şehir ve inşaat paydaşlarının gelişimine katkıda bulunmak, farklılıkları bir araya getirmek, bilim, hukuk çerçevesinde çalışmalar yapıp gerekli yerlere öneriler sunmaktır. Oluşumuzun bir başka gayesi ise teknik meslek gruplarının haklarını korumak öz güven kazandırmak ve kamuoyuna doğru bilgilendirme yapmaktır” dedi.

DAİMFED Malatya Şube Başkanı Kadircan Esen, 6 Şubat depremlerinin ardından sık sık sosyal medya hesabı üzerinden paylaşım yapan yer bilimcileri eleştirdi. Esen,' Hemen hemen her hafta sosyal medya fenomeni yer bilimcilerin fal bakar gibi senaryolar üretmesi şehrimizde sosyolojik dengesizlik oluşturmakta ve insanların enerjisini yutmaktadır' dedi.

Şehrin menfaati doğrultusunda iş birliği yapmaya hazır olduklarını aktaran Esen, şunları kaydetti: “Bu negatif enerji silsilesi resmi kurumlarda inisiyatif alma ve hizmet işlem yapma olgusunu yok etme noktasına getirmekte ve özel sektörde de rekabet gücünü düşürüp sermayenin piyasadan çekilmesine sebep olmaktadır. Şehrimizin hafızasına sahip çıkarak yeniden ayağa kalkması, ülkemizde deprem sonrası eylem planlarına örnek modeller oluşturulması adına tüm detay ve çalışmaları gerçekleştirmekteyiz. Bizler teknik destek isteyen tüm kurumlarımıza, şehrimizin menfaati doğrultusunda iş birliği yapmaya hazır olduğumuzun altını çizmek istiyorum” şeklinde konuştu.

DAİMFED Genel Başkanı Mustafa Karslıoğlu ise federasyon olarak 3 maddeyi ele aldıklarını anlatarak, “Birincisi bir müteahhittin sorumluluğunun yılının belirlenmesi. İkincisi binaların kontrolden geçerek müteahhit değil de yönetimle orada oturanların bakım yapmak zorunda olduğunu sağlayacağız. Üçüncüsü ve en önemlisi de maalesef bu sektörün bir odası bulunmamaktadır. Biz federasyon olarak bunu araştırdık. 1971 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne verilmiş bir genelge var. Elli bir yıl sonra bunu raftan çıkartıp hükümetin önüne koymayı hedefliyoruz. Üçüncü ve en büyük hedefimiz de bu. Çünkü derneklerle bir yere kadar ilerleyebildiğimizin farkına vardık. Bizler de 5 vilayette bin 100 firmadan oluşan 8 tane şubesiyle devasa bir yapıya ulaştık. Bunun dışında da biz yararlı bir meslek sürdürüyoruz. Bir tarafta ismi düzgün alınmayan bir sektörden bahsediyoruz. Bu sektörün ekonomiye çok güçlü katkıda bulunuyorsa, bu sektörün de bir sicil altına alınmasını gerektiğine inanıyoruz. Onun için birlikten kuvvet doğar diyoruz. Birlikten konfederasyon doğar diyoruz. Birlikten oda doğar diyoruz. Burada güzel projeler yapacağız. Bunların en önemlisi de biz iş birliğini geliştirmek için Adalet Bakanlığıyla federasyon olarak bir sözleşme imzaladık. Bütün illerde açık cezaevinde bulunan suçların terör ve yüz kızartıcı suçu olmayan insanlara parke ustalığı, elektrik ustalığı, sıvacı, boyacı, operatör yetiştirme adına protokollere başladık. Aşağı yukarı önümüzdeki yılın il aylarına kadar 7 bin hükümlüye bu belgeleri sertifikaları vereceğiz. Bugün açılışımızdan sonra da Malatya Cumhuriyet Başsavcılığımızla bu protokolü imzalayacağız. Burada da cezaevinde istihdama katkıda bulunmak için çaba göstereceğiz” ifadelerine yer verdi.

Toplantıda son olarak söz alan eski Dış Ticaret ve Gümrüklerden Sorumlu Bakan Kürşat Tüzmen'de Malatya'nın 2 Cumhurbaşkanı çıkarmış çok önemli bir il olduğunu belirterek şuanki görüntünün Malatya'ya yakışmadığını söyledi. Toplantı öncesi şehir merkezinde dolaştığını da hatırlatan Tüzmen, “Bir taraftan yıkım yapmak isteyenler, bir taraftan yapım yapmak isteyenler, bir taraftan ikisi arasında kararsız kalanlar var. Sıkıntılardan kaçarak sıkıntıları çözemezsiniz. Siyasetçinin ikna kabiliyeti yoksa sorunları çözmek için konuşmaktan kaçınırsa sıkıntılar çözüme kavuşmaz. Bu siyaset üstü bir iştir. İktidarıyla, milletvekilleriyle, muhalefetiyle sahada olması lazım. Beklemekle hiçbir yere varamazsınız. Bu Malatya'ya hiç yakışan bir görüntü değil. İki Cumhurbaşkanı çıkarmış bir şehre hiç yakışmıyor. İnsanı yaşatacağız ki devlet yaşasın. İnsan bugün bize serzenişlerde bulunuyorsa o zaman devletin anlamını tekrar sorgulama noktasına gelir. Bizim için devletten daha asil, devletten daha önemli bir şey yoktur. Bunun da varlığını buraya göstermemiz gerekir” dedi.

Eski Bakan Tüzmen konuşmasını şöyle sürdürdü: “Çok özel bir milletiz. Unutmayalım. Birbirimize sarılıp en güzel şekilde değerlerimizi ayakta tutarak yolumuza devam ederiz. Karar vermek çok önemlidir. Bir yönetici, bir lider, bir başkan hayatta karar verdikçe yol alabilir. Karar vermeyen, yol alamaz. Malatya'da da şimdi karar verip geçeceksiniz. Arkaya bakmayacaksınız. Şu anda Malatya'da gördüğüm nedir biliyor musunuz? Buradakiler su sabuna dokunmamaya çalışıyor. Benim gördüğüm bu. Suya sabuna dokunmazsak ne gelir biliyor musun arkasından? Sudan çıkmış balığa döneriz. Dikkatli olmak lazım. Gemiyi karaya vurdurmamak lazım. Bir de geminin su alması vardır. Gemi de fazla delik açılırsa su alır. Yani çok kafadan çok ses çıkmaması lazım. Vasatın altındakilerin yollanması, vasatin üstündeki adamlarla yola devam edilmesi gerekiyor. Yani bu değerlerle, bu imkanlarla çok daha iyisini yapmak Malatya'nın elinde”

Konuşmaların ardından Eski Bakan Tüzmen, DAİMFAD Malaya Şubesinin kurulmasıyla ilgili yetki belgesini Genel Başkan Karslıoğlu ile birlikte Malatya Şube Başkanı Kadircan Esen'e verdi.

Birçok Sivil Toplum Kuruluşu temsilcisinin katıldığı toplantı sonrası DAİMFED Malatya Şubesi'nin açılışına geçildi. Kavaklıbağ Mahallesi'nde gerçekleşen açılışa Malatya Valisi Ersin Yazıcı'da katıldı.

Burada açılışta konuşan Malatya Valisi Ersin Yazıcı, depremin değil yapıların öldürdüğüne dikkat çekerek, bu konuda işini layıkıyla yapan müteahhitlere çok büyük görev düştüğünü söyledi. Malatya'nın ayağa kalkacağını ifade eden Yazıcı, “Sahada bazı sorunlarımız var. Malatya'da yıkımların göreve geldikten sonra ne seviyede olduğunu biliyoruz. Bir seçim dönemi yaşadık, aksayan bazı işlerimiz oldu. Bundan sonra önümüze bakıyoruz. Allah'ın izniyle Malatya'mız eskisinden daha güzel olacak” diye konuştu.

Yazıcı'nın konuşmalarının ardından kurdele kesimi ile birlikte DAİMFED Malatya Şubesi hizmete girdi.

Son Güncelleme: 27.06.2024 19:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.