banner13

Eczacılar isyanda! “Boyun eğmeyeceğiz ”

Diyabet, tansiyon, kalp hastalıkları gibi kronik hastalıklara ait ilaçlara erişimde güçlük çekiliyor ve eczacılar bu duruma isyan ediyor. Türk Eczacıları Birliği ve eczacı odaları tarafından yayımlanan deklarasyonu paylaşan Malatya Eczacılar Odası Başkanı Ebru Sönmez, “İflaslar an meselesi, eczaneler kapatılma noktasına geldi” diyerek, kendilerini yok sayan iradeye boyun eğmeyeceklerini söyledi.

Eczacılar isyanda! “Boyun eğmeyeceğiz ”

Diyabet, tansiyon, kalp hastalıkları gibi kronik hastalıklara ait ilaçlara erişimde güçlük çekiliyor ve eczacılar bu duruma isyan ediyor. Türk Eczacıları Birliği ve eczacı odaları tarafından yayımlanan deklarasyonu paylaşan Malatya Eczacılar Odası Başkanı Ebru Sönmez, “İflaslar an meselesi, eczaneler kapatılma noktasına geldi” diyerek, kendilerini yok sayan iradeye boyun eğmeyeceklerini söyledi.

ERTV Haber Merkezi
ERTV Haber Merkezi
29 Haziran 2022 Çarşamba 19:44
Eczacılar isyanda! “Boyun eğmeyeceğiz ”
banner16

Diyabet, tansiyon, kalp hastalıkları gibi kronik hastalıklara ait ilaçlara erişimde güçlük çekiliyor ve eczacılar bu duruma isyan ediyor. Türk Eczacıları Birliği ve eczacı odaları tarafından yayımlanan deklarasyonu paylaşan Malatya Eczacılar Odası Başkanı Ebru Sönmez, “İflaslar an meselesi, eczanaler kapatılma noktasına geldi” diyerek, kendilerini yok sayan iradeye boyun eğmemeyeceklerini söyledi.

Türk Eczacıları Birliği, 43. Dönem birinci Bölgelerarası Toplantısı için 23-25 Haziran tarihlerinde Konya'da bir araya geldi ve sektörün sorunlarına yönelik ortak bir deklarasyon yayınladı.

Türk Eczacıları Birliği ve eczacı odaları tarafından yayımlanan deklarasyonu kamuoyu ile paylaşan Malatya Eczacılar Odası Başkanı Ebru Sönmez,  “Eczacılık mesleğinin gündemindeki konular ele alınmış ve ulaşılan ortak iradenin kamuoyuyla paylaşılmasına karar verilmiştir” ifadelerini kullandı.

Eczacılık mesleğinin, benzeri daha önce hiç yaşanmamış bir ekonomik tehdit altında olduğu vurgulayan Sönmez, “Bu tehdidin ana sebebi, 2009 yılından bu yana eczacılarla ilgili olan bölümü bir türlü değiştirilmeyen ilaç fiyat kararnamesidir.13 yıldır değiştirilmeyen ilaç fiyat kararnamesinin yarattığı koşullara bir de ekonomik krizin eklenmesi eczacıları tamamen tüketmiştir. Eczacılar; kira, elektrik, doğalgaz, personel gideri gibi rutin ödemeleri dahi yapamayacak noktaya gelmiş, ecza depolarına ödemeleri birikmiş ve bir kredi borcunu başka bir kredi borcuyla ödedikleri bir borç sarmalına girmişlerdir. En temel işletme giderlerini dahi karşılayamaz duruma gelen eczacıların bu borç sarmalından çıkması mümkün görünmemektedir.” diyerek  iki eczaneden birinin kapanma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu vurguladı  ve“İflaslar an meselesidir” dedi.

Son dönemde kronik hastaların ilaçları başta olmak üzere ilaç temininde ciddi sıkıntılar yaşandığına dikkat çeken Sönmez,  “Mesleğin sorunlarını çözme gayretinin gösterilmesi bir yana,içinde bulunduğumuz krizin derinleşmesine her geçen gün seyirci kalınmıştır.Ne yazık ki 44 bini aşkın eczacının ve eczacılık mesleğinin sorunları görmezden gelinmiş, adeta yok sayılmıştır.Mevcut koşulların, sadece bugünümüzü değil, geleceğimizi de kararttığı aşikardır. Sağlık çalışanlarının özlük haklarıyla ilgili geçtiğimiz haftalarda TBMM’den geçen son yasal düzenlemede kamu eczacılarının hak ettikleri şekilde yer almaması mesleğimize bakış açısının bir başka tezahürüdür. Kamuda görev yapan eczacılarımız ile kamudan emekli eczacılarımızın uğradığı hak kaybı kabul edilemez. özellikle diyabet, tansiyon, kalp hastalıkları gibi kronik hastalıklara ait ilaçlara erişimde güçlük yaşanmaktadır. Hastalarımızın yaşadıkları bu mağduriyetin sorumlusu eczacılar değildir. Yaşanan bu soruna kalıcı ve gerçekçi bir çözüm bulunmazsa, vatandaşlarımızın ilaca erişimi her geçen gün daha da zorlaşacaktır.” diye konuştu.

Kendilerini yok sayan iradeye boyun eğmeyeceklerini belirten Sönmez, “Mevcut ekonomik koşullar düşünüldüğünde, hastalar açısından sürdürülemez olan bu durum, eczacılar açısından da mağduriyet yaratmaktadır. Eczacılık mesleğinin sorunlarının görmezden gelinmesi, mesleğimizin sorunlarını çözme istek ve iradesinin bulunmadığını göstermektedir.Eczacılar, kendilerini yok sayan bu iradeye boyun eğmemeye kararlıdır.Eczacılar olarak birlikte eylemsel tavır gösterme kararımız; mesleğe başlarken ettiğimiz yeminin gereğidir. Bu yeminin gereği olarak harekete geçmekten başka çaremiz kalmamıştır. Meslek onurumuzu korumak için gerekirse eczane kapatma da dâhil olmak üzere kademeli eylem planımız acilen hayata geçirilecektir” ifadeleri ile kararlılık mesajı verdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.